RW7S0FB10R0JET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW7S0FB10R0JET
RW7S0FB10R0JET
Part Number
RW7S0FB10R0JET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10 OHM 5% 7W
Data sheet
RW7S0FB10R0JET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RW7S0FB10R0JET
Comments
    RW7S0FB10R0JET Specifications
    SeriesRW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance10 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)7W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension1.128" L x 0.471" W (28.65mm x 11.96mm)
    Height - Seated (Max)0.530" (13.46mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C