SG73P1JTTD3R60F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SG73P1JTTD3R60F
SG73P1JTTD3R60F
Part Number
SG73P1JTTD3R60F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 3.6 OHM 1% 1/3W 0603
Data sheet
SG73P1JTTD3R60F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SG73P1JTTD3R60F
Comments
    SG73P1JTTD3R60F Specifications
    SeriesSG73P
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance3.6 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C