SG73P2ATTD222J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SG73P2ATTD222J
SG73P2ATTD222J
Part Number
SG73P2ATTD222J
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/4W 0805
Data sheet
SG73P2ATTD222J.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SG73P2ATTD222J
Comments
    SG73P2ATTD222J Specifications
    SeriesSG73P
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance2.2 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C