SG73S2ATTD1801F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
SG73S2ATTD1801F
SG73S2ATTD1801F
Part Number
SG73S2ATTD1801F
Description
RES 1.8K OHM 1% 1/4W 0805
Data sheet
SG73S2ATTD1801F.pdf
Delivery Services
SG73S2ATTD1801F
Comments
    SG73S2ATTD1801F Specifications
    SeriesSG73S
    Part StatusActive
    Resistance1.8 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)