SMA-A0102BTNL1K0
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMA-A0102BTNL1K0
SMA-A0102BTNL1K0
Part Number
SMA-A0102BTNL1K0
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 1K OHM 0.1% 0.3W MELF 0102
Data sheet
SMA-A0102BTNL1K0.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SMA-A0102BTNL1K0
Comments
    SMA-A0102BTNL1K0 Specifications
    SeriesSMA-A
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance1 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseMELF, 0102
    Size / Dimension0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0102
    Temperature Coefficient±15ppm/°C