SMA-A0204BTNX10K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMA-A0204BTNX10K
SMA-A0204BTNX10K
Part Number
SMA-A0204BTNX10K
Description
RES 10K OHM 0.1% 2/5W MELF 0204
Data sheet
SMA-A0204BTNX10K.pdf
Delivery Services
SMA-A0204BTNX10K
Comments
    SMA-A0204BTNX10K Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance10 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W, 2/5W
    Package / CaseMELF, 0204
    Size / Dimension0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0204
    Temperature Coefficient±15ppm/°C