SMA-A0207BTNT560R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMA-A0207BTNT560R
SMA-A0207BTNT560R
Part Number
SMA-A0207BTNT560R
Description
RES 560 OHM 0.1% 1W MELF 0207
Data sheet
SMA-A0207BTNT560R.pdf
Delivery Services
SMA-A0207BTNT560R
Comments
    SMA-A0207BTNT560R Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance560 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseMELF, 0207
    Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0207
    Temperature Coefficient±15ppm/°C