SMF218KJT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMF218KJT
SMF218KJT
Part Number
SMF218KJT
Description
RES SMD 18K OHM 5% 2W 2616
Data sheet
SMF218KJT.pdf
Delivery Services
SMF218KJT
Comments
    SMF218KJT Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance18 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2616 (6740 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.152" (3.85mm)
    Operating Temperature-80°C ~ 280°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±100ppm/°C