SMF21K8JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMF21K8JT
SMF21K8JT
Part Number
SMF21K8JT
Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 2W 2616
Data sheet
SMF21K8JT.pdf
Delivery Services
SMF21K8JT
Comments
    SMF21K8JT Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance1.8 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2616 (6740 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.152" (3.85mm)
    Operating Temperature-80°C ~ 280°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±100ppm/°C