SMF256KJT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMF256KJT
SMF256KJT
Part Number
SMF256KJT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 56K OHM 5% 2W 2616
Data sheet
SMF256KJT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SMF256KJT
Comments
    SMF256KJT Specifications
    SeriesSMF, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance56 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2616 (6740 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.152" (3.85mm)
    Operating Temperature-80°C ~ 280°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±100ppm/°C