SMF515KJT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMF515KJT
SMF515KJT
Part Number
SMF515KJT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 15K OHM 5% 5W 5329
Data sheet
SMF515KJT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SMF515KJT
Comments
    SMF515KJT Specifications
    SeriesSMF, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance15 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / Case5329 (13573 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
    Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
    Operating Temperature-80°C ~ 280°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±100ppm/°C