SMF51K2JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMF51K2JT
SMF51K2JT
Part Number
SMF51K2JT
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 5W 5329
Data sheet
SMF51K2JT.pdf
Delivery Services
SMF51K2JT
Comments
    SMF51K2JT Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance1.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / Case5329 (13573 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
    Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
    Operating Temperature-80°C ~ 280°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±100ppm/°C