SMW2150RJT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMW2150RJT
SMW2150RJT
Part Number
SMW2150RJT
Description
RES SMD 150 OHM 5% 2W 2616
Data sheet
SMW2150RJT.pdf
Delivery Services
SMW2150RJT
Comments
    SMW2150RJT Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance150 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2616 (6740 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.152" (3.85mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±200ppm/°C