SMW22R7JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMW22R7JT
SMW22R7JT
Part Number
SMW22R7JT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 2W 2616
Data sheet
SMW22R7JT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SMW22R7JT
Comments
    SMW22R7JT Specifications
    SeriesSMW, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance2.7 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2616 (6740 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.152" (3.85mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±200ppm/°C