SMW3R18JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMW3R18JT
SMW3R18JT
Part Number
SMW3R18JT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 0.18 OHM 5% 3W 4122
Data sheet
SMW3R18JT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SMW3R18JT
Comments
    SMW3R18JT Specifications
    SeriesSMW, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance180 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / Case4122 (10555 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±200ppm/°C