SMW551RJT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMW551RJT
SMW551RJT
Part Number
SMW551RJT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 51 OHM 5% 5W 5329
Data sheet
SMW551RJT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SMW551RJT
Comments
    SMW551RJT Specifications
    SeriesSMW, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance51 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / Case5329 (13573 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
    Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±200ppm/°C