SMW5R39JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SMW5R39JT
SMW5R39JT
Part Number
SMW5R39JT
Description
RES 0.39 OHM 5% 5W 5329
Data sheet
SMW5R39JT.pdf
Delivery Services
SMW5R39JT
Comments
    SMW5R39JT Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance390 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / Case5329 (13573 Metric), J-Lead
    Size / Dimension0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
    Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±200ppm/°C