SR1206JR-07100RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SR1206JR-07100RL
SR1206JR-07100RL
Part Number
SR1206JR-07100RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
SR1206JR-07100RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SR1206JR-07100RL
Comments
    SR1206JR-07100RL Specifications
    SeriesSR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C