SR731JTTDR16J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
SR731JTTDR16J
SR731JTTDR16J
Part Number
SR731JTTDR16J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
CURRENT SENSE RESISTOR
Data sheet
SR731JTTDR16J.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
SR731JTTDR16J
Comments
    SR731JTTDR16J Specifications
    SeriesSR73
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance160 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C