TDH35P150RJE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TDH35P150RJE
TDH35P150RJE
Part Number
TDH35P150RJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 150 OHM 5% 35W D2PAK
Data sheet
TDH35P150RJE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TDH35P150RJE
Comments
    TDH35P150RJE Specifications
    SeriesTDH35
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance150 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
    Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageD2PAK
    Temperature Coefficient±50ppm/°C