TDH35PR360JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TDH35PR360JE
TDH35PR360JE
Part Number
TDH35PR360JE
Description
RES 0.36 OHM 5% 35W D2PAK
Data sheet
TDH35PR360JE.pdf
Delivery Services
TDH35PR360JE
Comments
    TDH35PR360JE Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance360 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
    Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageD2PAK
    Temperature Coefficient±700ppm/°C