TDH35PR500JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TDH35PR500JE
TDH35PR500JE
Part Number
TDH35PR500JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.5 OHM 5% 35W D2PAK
Data sheet
TDH35PR500JE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TDH35PR500JE
Comments
    TDH35PR500JE Specifications
    SeriesTDH35
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance500 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)35W
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
    Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageD2PAK
    Temperature Coefficient±700ppm/°C