TDH50H100RFE-TR
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TDH50H100RFE-TR
TDH50H100RFE-TR
Part Number
TDH50H100RFE-TR
Manufacturer
Ohmite
Description
TO-263 HEATSINKABLE THICK FILM R
Data sheet
TDH50H100RFE-TR.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TDH50H100RFE-TR
Comments
    TDH50H100RFE-TR Specifications
    SeriesTDH50
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
    Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C