TKH45P1R00FE-TR
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TKH45P1R00FE-TR
TKH45P1R00FE-TR
Part Number
TKH45P1R00FE-TR
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1 OHM 1% 45W TO252
Data sheet
TKH45P1R00FE-TR.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TKH45P1R00FE-TR
Comments
    TKH45P1R00FE-TR Specifications
    SeriesTKH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance1 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)45W
    Package / CasePFC10 (TO-126 SMT)
    Size / Dimension0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-252
    Temperature Coefficient±100ppm/°C