TLR2B10DR009FTDG
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TLR2B10DR009FTDG
TLR2B10DR009FTDG
Part Number
TLR2B10DR009FTDG
Description
RES 0.009 OHM 1% 1W 1206
Data sheet
TLR2B10DR009FTDG.pdf
Delivery Services
TLR2B10DR009FTDG
Comments
    TLR2B10DR009FTDG Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance9 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±50ppm/°C