TLR2H15DR005FTDG
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TLR2H15DR005FTDG
TLR2H15DR005FTDG
Part Number
TLR2H15DR005FTDG
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 0.005 OHM 1% 1.5W 2010
Data sheet
TLR2H15DR005FTDG.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TLR2H15DR005FTDG
Comments
    TLR2H15DR005FTDG Specifications
    SeriesTLR, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.201" L x 0.100" W (5.10mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±50ppm/°C