TLRP2B10WR010FTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TLRP2B10WR010FTD
TLRP2B10WR010FTD
Part Number
TLRP2B10WR010FTD
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 1206
Data sheet
TLRP2B10WR010FTD.pdf
Delivery Services
TLRP2B10WR010FTD
Comments
    TLRP2B10WR010FTD Specifications
    SeriesTLRP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Tolerance±1%
    Resistance10 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.124" L x 0.057" W (3.15mm x 1.45mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±75ppm/°C