TLRP3A20DR020FTE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TLRP3A20DR020FTE
TLRP3A20DR020FTE
Part Number
TLRP3A20DR020FTE
Description
RES 0.02 OHM 1% 2W 2512
Data sheet
TLRP3A20DR020FTE.pdf
Delivery Services
TLRP3A20DR020FTE
Comments
    TLRP3A20DR020FTE Specifications
    SeriesTLRP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±50ppm/°C