TLRP3A20WR120FTE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TLRP3A20WR120FTE
TLRP3A20WR120FTE
Part Number
TLRP3A20WR120FTE
Description
RES 0.12 OHM 1% 2W 2512
Data sheet
TLRP3A20WR120FTE.pdf
Delivery Services
TLRP3A20WR120FTE
Comments
    TLRP3A20WR120FTE Specifications
    SeriesTLRP
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Tolerance±1%
    Resistance120 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±75ppm/°C