TNPU0805493RBZEN00
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TNPU0805493RBZEN00
TNPU0805493RBZEN00
Part Number
TNPU0805493RBZEN00
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 493 OHM 0.1% 1/8W 0805
Data sheet
TNPU0805493RBZEN00.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TNPU0805493RBZEN00
Comments
    TNPU0805493RBZEN00 Specifications
    SeriesTNPU e3
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance493 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±5ppm/°C