TNPV12101M80BEEN
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TNPV12101M80BEEN
TNPV12101M80BEEN
Part Number
TNPV12101M80BEEN
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 1.8M OHM 0.1% 1/3W 1210
Data sheet
TNPV12101M80BEEN.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TNPV12101M80BEEN
Comments
    TNPV12101M80BEEN Specifications
    SeriesTNPV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.8 MOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
    Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±25ppm/°C