TNPW06032R20DEEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TNPW06032R20DEEA
TNPW06032R20DEEA
Part Number
TNPW06032R20DEEA
Description
RES 2.2 OHM 0.5% 1/8W 0603
Data sheet
TNPW06032R20DEEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TNPW06032R20DEEA
Comments
    TNPW06032R20DEEA Specifications
    SeriesTNPW e3
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance2.2 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C