TNPW120615K0BYEN
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TNPW120615K0BYEN
TNPW120615K0BYEN
Part Number
TNPW120615K0BYEN
Description
RES 15K OHM 0.1% 2/5W 1206
Data sheet
TNPW120615K0BYEN.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TNPW120615K0BYEN
Comments
    TNPW120615K0BYEN Specifications
    SeriesTNPW e3
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance15 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W, 2/5W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±10ppm/°C