TRR01MZPF3013
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TRR01MZPF3013
TRR01MZPF3013
Part Number
TRR01MZPF3013
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
TRR01MZPF3013.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TRR01MZPF3013
Comments
    TRR01MZPF3013 Specifications
    SeriesTRR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±1%
    Resistance301 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C