TRR03EZPF2492
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TRR03EZPF2492
TRR03EZPF2492
Part Number
TRR03EZPF2492
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
TRR03EZPF2492.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
TRR03EZPF2492
Comments
    TRR03EZPF2492 Specifications
    SeriesTRR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±1%
    Resistance24.9 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusNot For New Designs
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C