TRR18EZPF1003
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
TRR18EZPF1003
TRR18EZPF1003
Part Number
TRR18EZPF1003
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
TRR18EZPF1003.pdf
Delivery Services
TRR18EZPF1003
Comments
    TRR18EZPF1003 Specifications
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±1%
    Resistance100 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C