WSLP27261L300FEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
WSLP27261L300FEA
WSLP27261L300FEA
Part Number
WSLP27261L300FEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 0.0013 OHM 1% 7W 2726
Data sheet
WSLP27261L300FEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
WSLP27261L300FEA
Comments
    WSLP27261L300FEA Specifications
    SeriesWSLP2726
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance1.3 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)7W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
    Height - Seated (Max)0.113" (2.88mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 170°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package2726
    Temperature Coefficient±75ppm/°C