WSR3R0100DEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
WSR3R0100DEA
WSR3R0100DEA
Part Number
WSR3R0100DEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 3W 4527
Data sheet
WSR3R0100DEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
WSR3R0100DEA
Comments
    WSR3R0100DEA Specifications
    SeriesWSR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Tolerance±0.5%
    Resistance10 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / Case4527 J-Lead
    Size / Dimension0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
    Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package4527
    Temperature Coefficient±75ppm/°C