WSR5R0100FEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
WSR5R0100FEA
WSR5R0100FEA
Part Number
WSR5R0100FEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 0.01 OHM 1% 5W 4527
Data sheet
WSR5R0100FEA.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
WSR5R0100FEA
Comments
    WSR5R0100FEA Specifications
    SeriesWSR
    Part StatusActive
    Resistance10 mOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)5W
    CompositionMetal Element
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±75ppm/°C
    Operating Temperature-65°C ~ 275°C
    Package / Case4527 J-Lead
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package4527
    Size / Dimension0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
    Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)