Y08500R10000F0R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
Y08500R10000F0R
Y08500R10000F0R
Part Number
Y08500R10000F0R
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Data sheet
Y08500R10000F0R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
Y08500R10000F0R
Comments
    Y08500R10000F0R Specifications
    SeriesVCS1625
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance100 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
    Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±2ppm/°C