Y14730R00500B0R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
Y14730R00500B0R
Y14730R00500B0R
Part Number
Y14730R00500B0R
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 0.005 OHM 0.1% 3W 3637
Data sheet
Y14730R00500B0R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
Y14730R00500B0R
Comments
    Y14730R00500B0R Specifications
    SeriesCSM3637Z
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
    Height - Seated (Max)0.035" (0.89mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 170°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C