9T12062A2051FBHFT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
9T12062A2051FBHFT
9T12062A2051FBHFT
Part Number
9T12062A2051FBHFT
Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/8W 1206
Data sheet
9T12062A2051FBHFT.pdf
Delivery Services
9T12062A2051FBHFT
Comments
    9T12062A2051FBHFT Specifications
    SeriesRT
    Part StatusObsolete
    Resistance2.05 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)