AA1218FK-0710RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
AA1218FK-0710RL
AA1218FK-0710RL
Part Number
AA1218FK-0710RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 10 OHM 1W 1812 WIDE
Data sheet
AA1218FK-0710RL.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
AA1218FK-0710RL
Comments
    AA1218FK-0710RL Specifications
    SeriesAA
    Part StatusActive
    Resistance10 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1218
    Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)