AA1218FK-077R5L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
AA1218FK-077R5L
AA1218FK-077R5L
Part Number
AA1218FK-077R5L
Description
RES SMD 7.5 OHM 1W 1812 WIDE
Data sheet
AA1218FK-077R5L.pdf
Delivery Services
AA1218FK-077R5L
Comments
    AA1218FK-077R5L Specifications
    SeriesAA
    Part StatusActive
    Resistance7.5 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1218
    Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)