AA2512FK-0710RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
AA2512FK-0710RL
AA2512FK-0710RL
Part Number
AA2512FK-0710RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2512
Data sheet
AA2512FK-0710RL.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
AA2512FK-0710RL
Comments
    AA2512FK-0710RL Specifications
    SeriesAA
    Part StatusActive
    Resistance10 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package2512
    Size / Dimension0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)