AA2512FK-077R5L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
AA2512FK-077R5L
AA2512FK-077R5L
Part Number
AA2512FK-077R5L
Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1W 2512
Data sheet
AA2512FK-077R5L.pdf
Delivery Services
AA2512FK-077R5L
Comments
    AA2512FK-077R5L Specifications
    SeriesAA
    Part StatusActive
    Resistance7.5 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package2512
    Size / Dimension0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)