CRCW060343K2FKEAHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW060343K2FKEAHP
CRCW060343K2FKEAHP
Part Number
CRCW060343K2FKEAHP
Description
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/3W 0603
Data sheet
CRCW060343K2FKEAHP.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
CRCW060343K2FKEAHP
Comments
    CRCW060343K2FKEAHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    Part StatusActive
    Resistance43.2 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)