CRCW06035R23FKEAHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW06035R23FKEAHP
CRCW06035R23FKEAHP
Part Number
CRCW06035R23FKEAHP
Description
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/3W 0603
Data sheet
CRCW06035R23FKEAHP.pdf
Delivery Services
CRCW06035R23FKEAHP
Comments
    CRCW06035R23FKEAHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    Part StatusActive
    Resistance5.23 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)