CRCW08054R75FKEAC
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW08054R75FKEAC
CRCW08054R75FKEAC
Part Number
CRCW08054R75FKEAC
Description
RES 4.75 OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
CRCW08054R75FKEAC.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
CRCW08054R75FKEAC
Comments
    CRCW08054R75FKEAC Specifications
    SeriesCRCW-C
    Part StatusActive
    Resistance4.75 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThick Film
    Features-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)