CRCW12066M98FKTA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW12066M98FKTA
CRCW12066M98FKTA
Part Number
CRCW12066M98FKTA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
CRCW12066M98FKTA.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
CRCW12066M98FKTA
Comments
    CRCW12066M98FKTA Specifications
    SeriesCRCW
    Part StatusActive
    Resistance6.98 MOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)